INFOSESIJA povodom internacionalne saradnje

Objavljeno četvrtak, 17 oktobar 2013

Infosesija u okviru Tempus CareerS projekta je održana 22. oktobra 2013. godine sa početkom u 10 časova u Svečanoj sali Univerziteta u Novom Sadu. Učešće na info sesiji su uzeli predstavnici Univerziteta u Novom Sadu, prorektorka za nastavu, prof. dr Zita Bošnjak; koordinator projketa sa Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Borislav Obradović; Sonja Šovljanski, zaposlena u Univerzitetskom centru za razvoj karijere; zaposlene u Centru za razvoj karijere sa Univerziteta u Silentiji iz Poljske; zaposlene u Centru za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu, nastavno osoblje UNSa i predstavnici različitih studentskih tela UNSa.


Predstavnice Centra za razvoj karijere sa Univerziteta Silentija iz Poljske predstavile su njihove primere dobre prakse i dale predloge kako na najbolji način povezati akademsku zajednicu sa studentima. One su istakle da je njihov univerzitet, kao i Univerzitet u Novom Sadu, prošao kroz sličan proces transformacije, odnosno uveo je bolonjski proces, sa ciljem da se podstakne mobilnost studenata, istraživača kao i nastavnog osoblja. Krajnja svrha ovog procesa nije samo dobijanje novih znanja, već i priprema mladih za tržište rada. Jedan od načina da se promene ostvare je i konsultovanje poslodavaca u vezi sa njihovim potrebama. Organizovanje konferencije na njihovom univerzitetu se pokazao kao dobar primer prakse. Na ovoj konferenciji učešće uzima i nastavni kadar i najveće kompanije na tržištu. Univerzitetski centar za razvoj karijere u Poljskoj ima karijernog agenta. Neke od preporuka zaposlenij u Centru za razvoj karijere na Univerzitetu u Silentiji su organizovanje neformalnih sastanaka sa profesionalnom zajednicom, okupljanja eksperata, kako iz akademske zajednice tako i iz profesionalne. Isto tako, neophodno je da i univerzitet i Centar budu u kontaktu sa svojim nekadašnjim studentima i neko vreme nakon što su pronašli posao. Potrebno je da se što više radi na vidljivosti Centra, da bude prisutan na svim fakultetima, ali i na njihovim web stranicama.

Predstavnice Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu su podelile Priručnik i radni materijal za razvoj karijere i savetovanje studenata i opisale njegov sadržaj. Karijerno obrazovanje je predstavljeno u priručniku kroz dva modula: Osnove veština upravljanja karijerom i Napredni modul - veštine upravljanja karijerom. Nakon toga u priručniku se daju uputstva za pisanje CV-a i motivacionog pisma. Priručnik je koristan jer pomaže osobi da prezentuje svoje veštine i znanja. Deo za studente se sastoji iz tri celine: Saznajte više o sebi, Saznajte više o tržištu rada i Konkurisanje za posao. Zatim slede devet radnih materijala, koje osoba popunjava sama ili u saradnji sa savetnikom. Prilozi su preuzeti od partnera iz V. Britanije, Poljske i Italije. Predstavnice smatraju da je studentima potrebna sistemska podrška kako bi bili svesniji sopstvenih potencijala, kako bi na kraju obezbedili bolju zapošljivost.

Najavljen je okrugli sto na temu očekivanja poslodavaca od zaposlenih tj. šta poslodavci očekuju da profesori nauče studente, njihove buduće potencijalne zaposlene. Na okruglom stolu će biti prezentovani rezultati istraživanja koje je Centar sproveo u saradnji sa Infostudom. Jedan od razloga ovog istraživanja i organizovanja okruglog stola je što su poslodavci u konfuziji obzirom na reforme u obrazovanju, kreiranje novih studentskih programa i često im je potrebno „dešifrovanje“ diploma.

Na kraju info sesije dat je predlog da se kreira tim koji će se sastojati od predstavnika studenata, profesora i centra za razvoj karijere kako bi dali sistemsku podršku studentima.