Završetak Univerzitetskog programa profesionalne prakse studenata Univerziteta u Novom Sadu u javnim preduzećima

Objavljeno sreda, 19 mart 2014

Povodom završetka Univerzitetskog programa profesionalne prakse studenata Univerziteta u Novom Sadu u javnim i javno komunalnim preduzećima čiji je osnivač Grad Novi Sad 13. marta 2014. godine u Gradskoj kući su dodeljeni sertifikati praktikantima – studentima Univerziteta u Novom Sadu. Sertifikate su zajednički uručili prorektor za nastavu Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Zita Bošnjak i član Gradskog veća za privredu, mr Goran Sečujski.

Program je omogućio studentima da svoje znanje stečeno u akademskim uslovima provere u praksi, u timskom okruženju kada se kroz kooperaciju dolazi do rešenja. Ono što jeste kroz vežbe urađeno u nekom akademskom okruženju sada treba proveriti jednostavno upraksi. Praksa predstavlja vredan pokušaj da se pomogne studentima da što pre dođu do svog radnog mesta nakon školovanja. Ovo iskustvo je nešto što je neprocenjivo za svakoga studenta da prođe, davidi, da pokuša da utiče i na svest poslodavaca pomalo i na te ljude sa kojima će se sresti, a ujedno i davidi na koji način se snalazi u jednom timskom okruženju kada više nije individua za sebe nego mora sadrugima kroz kooperaciju da dođe do nekih rešenja. – istakla je prof. dr Zita Bošnjak.

Ovo je dobar primer izgrađenog sistema podrške u uspostavljanju dugoročno održive saradnje Univerziteta i tržišta rada, a predstavlja i aktuelni Tempus projekat „Interface“, u kojem učestvuje Univerzitet, a čiji su osnovni ciljevi da se poveća zapošljivost studenata nakon završetka studija, uvođenja programa doživotnog učenja (lifelong learning - LLL), uspostavlja nje univerzitetskog sistema kontinuiranog učenja i poboljšanja kvaliteta u obrazovanju. „Poslodavci za određena radna mesta osim obrazovanja traže i radno iskustvo, a nije lako ispuniti te uslove. Ovaj program je, u tom smislu, odgovor Grada Novog Sada na zahteve tržišta. Novi Sad je univerzitetski centar i to je naš veliki potencijal. Namera nam je bila da izađemo u susret studentima, da im damo priliku da obogate svoje iskustvo, da uspostave važne kontakte i razviju potrebne veštine“ – naglasio je mr Goran Sečujski.

Program će biti realizovan i u ovoj godini, a biće proširen tako da će studenti praksu moći da stiču i u gradskim upravama, organizacijama i ustanovama čiji je osnivač Grad Novi Sad. Program je prvi put realizovan školske 2012/2013. godine s ciljem da omogući studentima da steknu praktična znanja, veštine i potrebno iskustvo. U Programu je učestvovalo 20 mentora i 25 studenata izabranih na javno raspisanom konkursu koji je bio objavljen na sajtovima Univerziteta, Univerzitetskog centra za razvoj karijere i savetovanje studenata i Grada Novog Sada. Rektor Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Miroslav Vesković i gradonačelnik Novog Sada, Miloš Vučević u februaru 2014. godine su potpisali sporazum o saradnji povodom realizacije Programa profesionalne prakse u 2014. godini na osnovu kojeg će uskoro biti raspisan Javni poziv za studente.