Pametne vođe postižu više uz pomoć volontiranja

Posvećenost Vašem preduzeću nije jedina stvar koju treba uzeti u obzir kada razvijate svoju karijeru. Volontiranje može biti važan deo “repertoara” Vaših liderskih veština. Umrežavanje je najbolji način da poboljšate svoj karijerni status, a volontiranje predstavlja jednu od najboljih prilika za umrežavanje.

Zašto ljudi volontiraju?

Ljudi volontiraju u zajednici iz raznih razloga. Prema Nacionalnoj studiji o davanju, volontiranju i učestvovanju koja je sprovođena u Kanadi, ljudi volontoraju iz sledećih razloga:
•Da bi pomogli ostvarenju ideala u koje oni lično veruju (95%)
•Da bi koristili svoje veštine i iskustva (81%)
•Zato što su oni lično bili pogođeni, ili poznaju nekoga ko je bio pogođen problemima kojima se organizacija bavi (69%)
•Da bi istražili sopstvene snage (57%)
•Zato što imaju prijatelja/icu koji volontiraju (30%)
•Da bi ispunili religiozne obaveze ili uverenja (26%)
•Da bi poboljšali mogućnost zapošljavanja (23%)

Neki dodatni razlozi zašto poslovni ljudi volontiraju:
•Da bi uradili nešto interesantno i novo.
•Da bi promovisali svoje poslovanje.
•Da bi se umrežavali sa uticajnim ljudima.
•Da bi vežbali liderski veštine.
•Da bi postali deo zajednice.
•Da bi bili priznati kao poslovni lideri koji umeju da daju.
•Zato što se osećaju neispunjeni u svojim tekućim poslovima.

Šta god bio razlog za volontiranje, to je dobra ideja za vašu karijeru - da „zavrnete rukave“ i pružite pomoć tamo gde je ona potrebna.

Šta treba uzeti u obzir

Vaša lična interesovanja – Da li više volite da radite sa decom ili sa odraslima? Da li postoji nešto konkretno što Vas zanima?
Procenite svoje slobodno vreme – Utvrdite kada imate vremena na raspolaganju i koliko vremena možete dati. Mnogi sastanci odbora neprofitnih organizacija se održavaju rano ujutru ili uveče, tako da nećete morati da propustite posao.
Uzmite u obzir vidljivost - Ako želite da budete vrlo vidljivi ili želite da radite sa uticajnim poslovnim ljudima, onda ćete možda želeti da budete u vrhu organizacije.

Umrežavanje kao volonter

Onda kada volontirate, važno je da pravilno nosite etiketu volontera/ke. Pametni lideri znaju da je uvredljivo prisustvovati banketu i ići od osobe do osobe sa osmehom i rukujući se sa svima. Budite iskreni u svojim naporima i izbegavajte neubedljivu samopromociju.

Iskusni lideri shvataju da moraju da izgrade poverenje i kredibilitet kod drugih članova odbora i kod volontera pre “ubiranja plodova” truda. Volontiranje znači više od pojavljivanja na sastancima. Podelite svoje znanje u organizaciji da biste pomogli organizaciji da postigne svoje ciljeve, ili volonterima da nauče nove veštine, tako da svi budete nagrađeni.

Pronađite pravu priliku

Uočite potrebe u vašoj zajednici, i razmislite o svojim veštinama i talentima. Zatim napravite sopstvenu posebnu vezu preko uslužne organizacije koja Vam odgovara.

Kralj Džordž VI je rekao, "ono po čemu se ljudi najviše razlikuju je služenje drugima." To takođe može biti dobar način da se odvedete svoju karijeru na viši stepen.

Ljubomir Delević,
praktikant u Univerzitetskom centru za razvoj karijere i savetovanje studenata

(Prevedeno sa http://career-advice.monster.com/job-search/professional-networking/leaders-reach-out-by-volunteering/article.aspx )