Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Oblasti podrške.
Usluga simulacije intervjua uz naš softver

Dobrodošli na Internet prezentaciju posvećenu razvoju karijere i savetovanju studenata Univerziteta u Novom Sadu

Aktivnosti Univerziteta u oblasti razvoja karijere i savetovanja studenata imaju za cilj da studente pripreme za izlazak na tržište rada nakon diplomiranja, da ih povežu sa poslodavcima i da im pruže podršku u sticanju onih znanja i veština koje su potrebne u modernom poslovnom svetu.

Zlatna pravila za intervju

Objavljeno sreda, 01 jul 2015
  • Budite uvek pozitivni. Čak iako vam stvari baš i nisu išle „na ruku”, pokušajte da na pozitivan način sagledate situaciju. Sigurno ste nešto korisno naučili iz tog iskustva. Izgradite pozitivni, optimistični stav.
  • Nemojte iznositi negativne kritike na svoj račun.
  • Dok govorite, održavajte kontakt očima sa ispitivačem, to će vam pomoći u komunikaciji.
  • Jasno stavite do znate da znate ko ste i šta želite.
  • Budite spremni da prepoznate jednostavna pitanja koja zahtevaju kratke i jasne odgovore.
  • Nemojte se pretvarati da znate nešto što u stvari ne znate; nemojte pokušavati da date odgovor na pitanje koje niste zaista razumeli. Slobodno zamolite da vam se pojasni pitanje.
  • Govorite jasno i ne suviše brzo.
  • Nemojte preterano da gestikulirate. Izbegavajte izveštačenost u ponašanju i govoru.

Šta vi da pitate?

Objavljeno sreda, 01 jul 2015

Nekoliko pitanja koja biste mogli da postavite na razgovoru za posao:

  • Kako biste definisali proces obuke za diplomce?
  • Da li je moguće promeniti funkcije? Da li vaša poslovna politika ohrabruje takve promene?
  • Da li šaljete vaše menadžere na posebne kurseve radi usavršavanja?
  • Koliko često ću biti premeštan s jednog posla na drugi?
  • Razumeo sam da vaša firma ima poseban sistem nagrađivanja.
  • Koliko često se vrši revizija učinka?
  • Možete li mi opisati tipičnu šemu razvoja karijere mladog diplomca počinje da radi u...?
  • Da li ću imati priliku da koristim strani jezik?
  • Da li ću raditi u timu i da li će u timu biti i drugih mladih diplomaca?
  • Možete li mi reći nešto više o razvoju karijere mladih diplomaca koje ste zaposlili?
  • Koji procenat vaših diplomaca se sada nalazi na upravljačkim pozicijama? Da li je taj procenat u porastu?
  • Možete li mi reći tajnu uspeha vaše kompanije?
  • Da li postoji mogućnost rada u inostranstvu?
  • Da li vaša firma planira novi program ekspanzije, ili trenutno ulazite u period konsolidacije?


Budite svesni načina na koji se predstavljate. Što ste efikasniji, mirniji, prijatniji i ljubazniji, lakše ćete ubediti poslodavca da ste baš vi prava osoba za njih. To će vam sigurno pružiti početnu prednost.

Priprema za intervju

Objavljeno sreda, 01 jul 2015

Ponovo pregledajte sve što ste napisali u svojoj prijavi za posao. Pogledajte šta ste napisali u aplikacionom formularu i propratnom pismu; ponovo pročitajte brošuru i opis posla; posetite ponovo internet stranicu organizacije. Na osnovu toga, razmislite o mogućim pitanjima koja bi vam mogla biti postavljena.

Neki ispitivači će vam možda postaviti problem koji bi vi trebalo da rešite, na primer:

„Tržište za traktore počinje da opada! Šta biste vi uradili?“
Ili:
„Imamo jednog radnika koji često ometa rad. Koji biste pristup odabrali u rešavanju ove situacije?“
Ili:
„Imamo problema sa kvalitetom distribucije naših štampanih izdanja, možete li nam predložiti strategiju za poboljšanje?“

Najverovatnije nećete imati spremno rešenje, ali zato se potrudite da ponudite logičan i racionalni pristup problemu.
Kada se intervju približi kraju, pružiće vam se prilika da i vi postavite neka pitanja. Trebalo bi da se unapred pripremite i za ovu situaciju. Verovatno ćete tokom procesa aplikacije i pripreme za intervju shvatiti da vam nedostaju neki podaci ili da vam nisu u potpunosti jasne neke informacije. Niste sasvim upoznati sa samom organizacijom ili poslom koji bi trebalo da obavljate? Možda niste potpuno razumeli raspored obuke? Nije vam sasvim jasno koliko je premeštaja planirano u toku prvih par godina? Nemate predstavu o tome kolika će biti vaša plata? Ove nejasnoće bi trebalo da formiraju osnovu za pitanja koje biste mogli da postavite na intervjuu.
Intervju zapravo predstavlja situaciju u kojoj vam je pružena prilika da na najbolji način prodate sebe, te nikako ne biste smeli da propustite šansu da to uradite na najbolji mogući način, odnosno, da predstavite sebe u najpovoljnijem svetlu. Možda postoje neki podaci sa kojima ste upoznati, a tiču se rada kompanije ili organizacije kod koje aplicirate. Slobodno im to stavite do znanja. Na primer, izveštaji iz štampe o značajnom proširenju njihovog poslovanja u inostranstvu.

Postavljanjem inteligentnih i bitnih pitanja o relevantnim temama možete zaraditi puno poena.
Inteligentno slušanje je isto toliko bitno. Ako ste tokom intervjua nazreli neku novu i zanimljivu informaciju, pokažite na kraju intervjua da vas je to posebno zainteresovalo, na primer:

„Spomenuli ste nešto o mogućnosti proširenja tržišta na... Možete li mi reći nešto više o tome?”
Veoma pametan potez. Time pokazujete da ste veoma pažljivo slušali, ali u isto vreme „dižete” ego ispitivača – vi smatrate da su njegovi/njeni komentari zanimljivi!!!

Konačno, nemojte prevideti da i ovaj deo intervjua utiče na poslodavca pri formiranju utisaka o vama. Mnogo je bolje da preuzmete inicijativu i da poslodavcu kroz postavljanje pitanja pružite neke pozitivne uvide u vašu ličnost, nego da odete mrmljajući: „Nije mi pružio priliku da kažem nešto o svom radu u Studentskoj uniji...”.

10 najčešćih pitanja poslodavca

Objavljeno sreda, 01 jul 2015

Kako se pripremiti za razgovor za posao?

Nakon što ste prošli prvu fazu eliminacije uglavnom Vas čeka razgovor za posao na kome će poslodavac sa svim kandidatima sprovesti razgovor kako bi ih bolje upoznao i video ko najbolje odgovoara potrebama firme. Razgovor za posao je situacija za koju se možete pripremiti unapred, jer postoje pitanja koja se najčešće pojavljuju tj. koja poslodavci najčešće postavljaju. Možete se pripremiti i tako što ćete se informisati o firmi, njenom uređenju, ciljevima, vrednostima. To će Vam pomoći da lakše odgovarate na pitanja, a i time ćete ostaviti pozitivan utisak na poslodavca.
U nastavku ćemo Vam predstaviti pitanja sa kojima se najčešće možete susresti na razgovoru za posao i primere odgovora. Naravno, idealan odgovor ne postoji i zavisi od posla za koji se prijavljujete, ali postoji neka zajednička ideja kojom treba da se vodite dok smišnjate i dajete odgovor.

  1. Koje su baše slabosti?
    Ovo pitanje najviše plaši većinu kandidate. Pokušajte da odgovorite tako što se nećete osvrtati na svoje slabosti, nego ćete u prvi plan staviti svoje prednosti. Potrudite se da ne spominjete lične kvalitete, nego da govorite o profesionalnim osobinama.
    „Trudim se da kontinuirano radim na unapređenju ličnih komunikacijskih veština kako bih posao/la bolji prezenter. Skoro sam prošla kurs asertivne komunikacije što nalazim kao veoma korisno iskustvo.“
  2. Zašto bismo trebali da Vas zaposlimo?
    Odgovarajući na ovo pitanje od Vas se očekuje da sumirate vaša radna iskustva.
    „Tokom petogodišnjeg rada u jednoj kompaniji unapredio sam svoje iskustvo i postigao sam značajan rezultat u čuvanju novca kompanije. Smatram da ovim iskustvom mogu da doprinesem promenama u Vašoj kompaniji. Ja sam pouzdana osoba i verujem da bi bio/la značajan (odličan) deo Vašeg tima.“
  3. Zašto želite da radite ovde?
    Pre razgovora za posao trebalo bi da istražite o preduzeću u koje idete na razgovor. Šta je to što je privuklo vašu pažnju? Šta to vama preduzeće čini zanimljivim? Razlog zbog koga ste se prijavili? Ljudi teže da budu ponosni na preduzeće u kome rade, što možete očekivati i od osobe koja vodi razgovor. Dakle, bilo bi dobro da možete da kažete nekoliko lepih reči o preduzeću. Da li se radi o domaćem ili međunarodnom preduzeću? Koliko zaposlenih ima? Da li je aktivno u zajednicii? Da li su proizvodi i usluge odgovarajućeg kvaliteta? kakve je filozofija preduzeća, njihova misija i vrednosti?
    „Zainteresovan sam za posao u Vašem preduzeću zbog toga što Vi vrednujete našu zajednicu i zbog toga što su vam Vaši zaposleni važni. Često u novinama piše da učestvujete u akcijama očuvanja okoline, kao i da podržavate akcije pomoći starijih građana. Vaši zaposleni imaju visoko mišljenje o preduzeću i proizvodima i deluju kao da su mnogo zadovoljni svojim poslom. Sve su to kvaliteti koji su menki nako zaposlenom važni.“
  4. Koji su Vaši ciljevi?
    Ponekad je mnogo bolje da pričate o kratkoročnim ciljevima nego da se upetljavate u dugoročne.
    „Moji neposredni, trenutni cilj je da dobijem posao u kompaniji koja teži da se razvija i širi. Moji dugoročni viljevi će zavisti od toga u kom smeru se kompanija razvija.“
  5. Zašto ste napustili/napuštate Vaš trenutni posao?
    Ako ste trenutno nezaposleni navedite razloge tako da ih pozitivno predstavite. „Uspeo sam da izguram prva dva kruga smanjenja zaposlenih, ali sam u trećem krugu koji je uključivao 20% redukcije i ja dobio otkaz.“
    Ako ste trenutno zaposleni fokusirajte se na to šta želite od novog posla: „Posle dve godine rada odlučio/la sam da se prebacim u kompaniju koja fokusirana na tim kako bih proširio svoje iskustvo.“
  6. Kad ste bili najzadovoljniji na svom poslu?
    Osoba koja vodi intervju tj. poslodavac želi da zna šta Vas motiviše. Bilo bi najbolje kada biste mogli da date precizan primer kada ste bili motivisani, uzbuđeni oko posla kako bi poslodavac dobio jasnu sliku Vaših preferencija.
    „Bio/la sam veoma zadovoljna na prethodnom poslu kad sam radio/la direktno sa mušterijama i njihovim problemima. Ovo je bio veoma bitan deo posla za mene.“
  7. Koje biste veštine doneli na ovj posao, koje drugi kandidati nisu u mogućnosti da pruže?
    Razmišljajte vam okvira. Ne ponavljajte svoju biografiju ili tipične osobine koje svako pominje – jake komunikacione veštine, timski igrač, vredan radnik i tako dalje. Ovo je vaša šansa da se stvarno izdvojite. Budite ubedljivi da vas poslodavac zapamti.
    „Bio sam pod mentorstvom jednog od najboljih prodavaca u našoj privrednoj grani. On me je naučio da je najbolji način da se pobedi ugovor je da se načini VAZ faktorom, da se načini nešto što konkurencija nije smislila. Zato sam premašio svoju prodaju za viš od 150% svakog meseca za 12 uzastopnih meseci. Upravo to je veština koja će vam doneti novac i to me čini najboljim kandidatom za ovaj posao.“
  8. Koje su tri pozitivne karakteristike koje bi Vaš bivši šef rekao za Vas?
    Ovde je najbolje da iskoristite pohvale šefa na vaš rad i uspešnost i da ga citirate. Ovo je najbolji način da se sami hvalite, ali kroz tuđe reči.
    „Moj šef da sam ja najbolji dizajner koga je on ikada imao. Znao je da može da se osloni na mene i voleo je moj smisao za humor.“
  9. Koliku početnu platu očekujete?
    Ovde je reč o trik pitanju! Ove uvek možete okrenuti u svoju korist, tako da vam poslodavac kaže prvu visinu plate. Potrudite se da ne budete vi ti koji će prvi izneti očekivani iznos plate ili dnevnice. Umesto toga vam nudimo neka pitanja koja možete postaviti kako bi dobili više informacija i komentare koje možete primeniti. Kolika je plata za slične poslove u Vašoj kompaniji? Koliko inače plaćate nekoga sa mojim kvalifikacijama? Siguran sam da se možemo dogovoriti o nekoj razumnoj svoti kada dođe vreme za to.
    Informišite se o donjoj i gornjoj granici raspona plate za Vaš profil u okruženju. Postoje mnogi pretraživački sajtovi na internetu koji nude ovakav tip informacija pa se možete na taj način pripremiti. Ukoliko na ova pitanja morate da odgovorite brojkom, držite se okvirnog, a ne tačno definisanog iznosa.
    „Mišnjelja sam da se plata za posao koji ste opisali kreće u rasponu od – do ____ dinara.“
  10. Koje su vaš ključne osobine?
    Počnite tako što ćete razmišljati o veštinama koje su navažnije za posao koji ste konkurisali. Pogledajte opis posla, identifikujte dužnosti i spisak veština potrebnih za obavljanje te dužnosti. Sada napišite pasus pomoću tih veština.
    „Primetio sam da ste nedavno otvorili predstavništvo u Madridu. Moj deda je emigrirao iz Španije, a dok sam odrastao govorio se španski u mojoj kući. Ja sam potpuno dvojezičan, godovrim sasvim dobro i engleski i španski. Takođe sam često putovao u Španiju sa svojom porodicom. Tako da sam upoznao i kulturu. Sa svojom diplomom MBA mogu da radim u Madridu što bi vam bilo korisno.“

6 STVARNIH razloga zašto niste dobili posao

Objavljeno sreda, 01 jul 2015

“Šta…zašto…” – nešto slično vam prolazi kroz glavu dok sedite gledajući u ekran na kom je još jedan e-mail u kom vas odbijaju za posao za koji ste mislili da ste stvoreni. Intervju je prošao odlično – bila je dobra atmosfera…šta se onda desilo? Zašto vam uporno stiže generisani “previše prijavljenih – više sreće u buduće” e-mail?

Nekad, ako vam se zaista posreći, možete dobiti neki nagoveštaj putem e-maila ili telefonskim pozivom. Ipak, čak i ti nagoveštaji mogu biti pomalo prikriveni i ličiti na one “traženje nekog sa više iskustva” ili “bili ste odlični, ali mi ipak tražimo nešto malo drugačije”. Takva objašnjenja nisu od neke pomoći kada je potrebno da se pripremimo za sledeći intervju.

Ovde se navodi 6 razloga zašto možda niste dobili posao za koji ste mislili da će vas sigurno primiti. Naravno, nijedan poslodavac neće priznati ove razloge zvanično, ali su oni bitni u više slučajeva nego što mislite.

1. Niste nam se svideli
Svi ljudi su različiti i ljudi koji su radili u timovima su navikli da funkcionišu na određeni način. Nečija dopadljivost je nešto što se ne može zaključiti na osnovu čitanja CV-ja, a da bi zaista saznali da li ste vi prava osoba za njihovu organizaciju – susret licem u lice mora biti obavljen.

Savet: Nema svrhe da prikazujete svoju ličnost onako kako mislite da bi se drugima dopala. Bilo bi teško održavati ubedljivu glumu i samo jedan mesec vašeg zaposlenja. Već je rečeno mnogo puta, ali opet ćemo ponoviti – budite ono što jeste (najbolja moguća verzija sebe). Ako vas komisija na intervjuu ne razume ili ne shvati kakva ste zaista osoba – bolje je nastaviti potragu za mestom gde ćete se osećati opušteno.

2. Niste dovoljno privlačni
Ček, ček, ček...dakle, ljudi zaista sude o knjizi prema njenim koricama? Ne budimo preiše naivni sad – poslodavci su ljudi kao i svi ostali – i njih zavedu nekad površni elementi. To ne važi za sve i pravi profesionalac će uvek obraćati pažnju više na to šta bi Vi mogli da doprinesete od toga da li lepo izgledate.

Savet: Potrudite se pre nego što odete na intervju. Izgledajte dobro i dajte sve od sebe. Ako mislite da niste dobili posao zbog osobe koja izgleda kao model sa kojom čekate u čekaonici – moguće je da ste učinili sebi uslugu što niste postali deo kompanije u kojoj je produktivnost tek sekundarna.

3. Previše ste privlačni
Scenario potpuno suprotan gorepomenutom se takođe može desiti. Može vam se isto tako desiti slučaj da uđete u sobu za intervjue i ne dobijete posao jer – bili ste previše privlačni. Zašto vas dobar izgled košta posla? Jednostavno, intervjuer može smatrati da se dinamika na radnom mestu može promeniti i da bi ste vi bili ometajući faktor ostalim zaposlenima, čak iako vam tako nešto nikad ne bi palo na pamet.

Savet: Naravno, ako je posao na koji ste ciljali posao modela – vi ste savršeni. Ali malobrojni poslovi zahtevaju izvanredan izgled. Ako želite da budete shvaćeni ozbiljno i da imate mozak ispod svog šešira – ponesite sa sobom dokaze o prethodnim uspesima i/ili se zaista mnogo potrudite.

4. Primili smo premijerovog šuraka
Od trenutka kada se pojavi oglas za posao, svako se snalazi kako može. Stari prijatelj ili bivši kolega poslodavca će sigurno imati više šanse od vas.

Savet: Ne možete ovako nešto shvatati lično. To se dešava povremeno; da ste vi u takvoj poziciji da znate kako neko radi i da imate formiranu vezanost – bilo bi teško da vam promakne posebno kada je iskustvo povezano sa pauzama za kafu.

5. Nameravali smo da zaposlimo insajdera
Nameštaljka od samog početka? Kako se usuđuju?! Ako su hteli da nekome daju unapređenje, koji je onda bio smisao što su vas zamajavali sa obećanjima o fantastičnom poslu? To se događa i ni mi nismo ljubitelji toga...

Savet: C'est la vie, zar ne? Baš kao razlog 4. ne možete ovo shvatati lično.Pustite da to prođe pored vas uz pomoć vaših prijatelja. Gotovo je nemoguće da znate šta se dešava u najvišem vrhu kompanije tako da nema potrebe da se mnogo uzbuđujete oko toga.

6. Našli smo nekoga ko će nam dozvoliti da ga izrabljujemo
Eh, iskustvo. Čini se da to svi žele, ali kako ga steći bez ijedne ponuđene šanse. Neki poslodavci su spremni na razmenu, gotovo bez nadoknade, za popunjavanje vašeg CV-ja. Teško da je to pravedno, ali na današnjem opakom tržištu – to je jedna od najlakših taktika za poslodavca u nameri da smanji troškove.

Savet: Pronađite mesto koje poštuje vaša prava i vrline. Dobro fokusirani poslodavci se neće oslanjati na kratkoročna zaposlenja i želeće da razvoj bude integralni deo vašeg provedenog vremena u firmi. Mada potraga može biti obeshrabrivajuća i demotivišuća. pokušajte i ostanite pozitivni koliko god možete i dajte sve od sebe.

Ljubomir Delević,
praktikant u Univerzitetskom centru za razvoj karijere i savetovanje studenata

(Prevedeno sa http://career-advice.monster.co.uk/job-interview/after-a-job-interview/six-real-reasons-why-you-didnt-get-the-job/article.aspx )

Pet grešaka u traženju posla koje prave pametni ljudi

Objavljeno sreda, 01 jul 2015

Uprkos pažljivom pripremanju za intervju sa poslodavcem, pisanju CV-ja, greške su uvek moguće. Ovo su neke od najčešćih grešaka kojih se treba paziti kada tražite posao:

1.Oslanjanje na impresivna postignuća iz prošlosti
Kompаnijа Vas neće zаposliti sаmo zаto što ste urаdili impresivne stvаri u prošlosti. Zaposliće Vas kаdа uverite poslodavca dа ćete učiniti impresivne stvаri zа njih u budućnosti - а to je bitnа rаzlikа. Dаkle, uložite vreme dа rаzumete zаhteve potencijаlnog poslodаvcа. Umesto oslanjanja nа činjenicu dа ste pohađali elitne škole ili dа Vаs je poslednji poslodаvаc unapredio tri putа u poslednjih pet godinа, povežite svoje iskustvo sа ciljevimа koje Vаš budući poslodаvаc želi dа postigne. Nа primer, аko znаte da kompаnijа planira dа se proširi na neko drugo govorno područje, nаglаsite činjenicu dа ste zаvršili kurs iz tog jezika, ili dа ste uspešno posredovаli dogovor sа kompаnijom iz tog područja, na Vаšem prethodnom poslu.

2.Preterivanje sa informacijama
Vi ste pametna osoba i vodili ste zаnimljiv život. Ne prаvite grešku misleći dа svаki detаlj morа dа uđe u Vašu rаdnu biogrаfiju. Zаpаmtite: Poslodаvci i HR menadžeri su zаinteresovаni zа to kаko možete pomoći njihovim kompаnijаmа, stoga istaknite relevаntne informаcije.
Nа primer, аko ste stаtističаr koji se prijavljuje zа posao analitičara podataka na visokom nivou, činjenicа dа ste zаvršili kulinаrski kurs od šest nedelja u školi francuskog kuvanja nema potrebe da stoji u Vašoj biogrаfiji. Pregledаjte svаku informаciju u svom rezimeu i zаpitаjte se: „Dа li ovo dokаzuje dа sаm jа prаvа osobа zа ovаj konkretan posаo?“.

3.Pokušavate da nadmudrite poslodavca ili anketara
Mnoge osobe vide svoje traženje posla kao bitku - oni protiv poslodavca. A kаdа ste u borbi, želite dа nаdmudrite neprijаteljа. Problem je u tome što poslodavci nisu Vаši neprijаtelji.
Poslodavac ima za cilj da zaposli kandidata koji ima kvalitete neophodne za tu radnu poziciju, retko kаndidаt koji dolаzi sa borbenim stavom izgledа kаo prаva osoba. Smatrajte poslodavce svojim pаrtnerimа u trаženju poslа. Zаpitаjte se kаko im možete olаkšаti dа vide dа ste prаvа osobа zа tаj posаo, а ne kаko možete dа ih zavarate dа misle dа ste prаvа osobа zа tаj posаo.

4.Nemate profesionalni profil na internetu
Poslodavac tokom zapošljavanja, pored kvalifikacija, u obzir uzima i podatke koji su o Vama dostupni na internetu. Imаjte nа umu dа osoba koja vrši selekciju kandidata ne mora biti zaposlena u toj firmi (već je ta firma angažovala HR agenciju), koja će se detaljno baviti svakim kandidatom. Sprovedite pretrаgu na internetu dа se uverite dа je lаko nаći relevаntne profesionаlne informаcije o Vаmа. Ako to već niste urаdili, kreirаjte profile nа odgovаrаjućim stručnim sajtovima (kаo što je Linkedin). Iako Vam niko neće zameriti, ako nemate svoj profil, time ostavljate profesionalnu sliku o sebi.

5. Ne tražite pomoć od svojih poznanika
Trаženje posla često će uključivati trаženje pomoći od prijаtelja. Šira mreža poznanika, povećava verovatnoću da čujete za neko otvoreno radno mesto, kao i to da Vas neko preporuči nekoj kompaniji. Prilikom upoznavanja novih ljudi, trudite se da se predstavite u pozitivnom, profesionalnom svetlu, sa akcentom na svoje veštine i sposobnosti, jer nikad ne znate do koga će na kraju te nformacije stići. Takođe, pre samog intervjua sa poslodavcem, informišite se kod poznanika o kompaniji za koju konkurišete (o poslu kojim se kompanija bavi, uslovima rada...).



Milana Ljubisavljević,
praktikantkinja u Univerzitetskom centru za razvoj karijere i savetovanje studenata.


Prevedeno sa:
http://career-advice.monster.com/job-search/getting-started/stupid-job-search-mistakes/article.aspx

Kako se obući za intervju?

Objavljeno sreda, 01 jul 2015

Važan deo pripreme za intervju predstavlja i odabir adekvatne odevne kombinacije. Prvi kontakt sa poslodavcem je izuzetno bitan, te stoga treba strogo voditi računa o utisku koji ostavljamo.

Na početku bi bilo dobro informisati se o tome da li postoji propisan način odevanja zaposlenih i prilagoditi mu sopstveni stil. U slučaju da kodeksom nije strogo naznačeno kako se treba oblačiti, nikada nećete pogrešiti sa klasičnom poslovnom garderobom (košulja, sako, pantalone, suknja, itd.). Bitno je osećati se prijatno u onome što nosimo jer ćemo na taj način smanjiti tremu i biti prirodniji.

Iako odevanje nije presudno za dobijanje željenog posla, postoje pravila kojih se treba pridržavati.

* Zaobiđite izazovnu i previše opuštenu odeću - Izbegavajte iscepane farmerice, preuske i prekratke majice i suknje, obuću sa otvorenim prstima, previsoke štikle.

* Ne nosite kape i šešire - Ovo može delovati kao da nešto krijete. Prekrivanje glave dozvoljeno je samo iz medicinskih i religijskih razloga.

* Birajte neutralne boje - Tako ćete delovati smireno i profesionalno.

* Ne preterujte s detaljima - Previše nakita ili jak miris parfema mogu skrenuti pažnju poslodavca sa onoga što govorite.

* Svedena šminka - Diskretnom šminkom možete istaći oči ili usne.

* Brkovi i brada - Vodite računa o njihovom izgledu i urednosti.

Tačno je da odelo ne čini čoveka, ali je za poslovnu komunikaciju veoma bitno da odamo utisak profesionalne i pouzdane osobe.

Intervju

Objavljeno četvrtak, 23 oktobar 2014

Pored radne biografije (CV-ja), intervju služi kao mogućnost samoprezentovanja, a za poslodavce ima svrhu eliminacije kandidata za koje smatraju da nisu podobni za određeni posao.

Neka od bitnih prvila za uspešan intervju su:

  • Trudite se da uvek budete pozitivni, čak i ukoliko je neko iskustvo bilo negativno, pokušajte da iz njega izvučete neku pozitivnu stvar i na taj način ga predstavite.
  • Ne iznosite kritike na svoj račun.
  • Održavajte kontakt očima
  • Budite jasni po pitanju toga šta želite.
  • Ne pretvarajte se da nešto znate ukoliko ne znate.
  • Tražite objašnjenje ukoliko vam je potrebno.
  • Ne pričajte prebrzo, već razgovetno.
  • Budite prirodni i probajte da opustite telo.

Priprema za intervju

Ukoliko ste pozvani na intervju, potrebno je da se za njega adekvatno i pripremite. Pre nego što odete na razgovor, saznajte što više o poslodavcu i firmi gde idete na intervju, budite upoznati sa proizvodima i delatnošću firme. Prvi utisak je izuzetno bitan, zato pažljivo odaberite šta ćete obući.
Sa klasičnom odevnom kombinacijom (košulja, sako, pantalone, suknja, itd.) nikad ne možete pogrešiti. Izbegavajte pocepane farmerice, preuske i kratke majice, suknje.

Vodite računa da štikle ne budu previsoke, nikako ne obuvajte japanke ili sličnu obuću. Nosite umerene, neutralne boje. Nema potrebe za ogromnim nakitom ili prejakim parfemom, diskretna šminka je dovoljna. Brada i brkovi (ako ne želite da se obrijete) moraju biti uredni.
Potrudite se da stignete pre zakazanog termina na intervju, kako biste stigli da se još jednom preslišate. Ukoliko imate veliku tremu, duboko udahnite i setite se svojih kvalifikacija zbog kojih ste i pozvani na intervju, imajte samopouzdanja, jer ukoliko nastupite nervozni i uplašeni nećete ostaviti dobar prvi utisak.

10 najčešćih pitanja poslodavaca

1.Koje su Vaše slabosti? – nemojte da vas uplaši ovo pitanje, ne morate direktno govoriti o svojim slabostima, već pokušajte da okrenete priču opet na svoje sposobnosti.
2.Zašto bismo trebali Vas da zaposlimo? – ovde se od vas očekujete da sumirate svoje radno iskustvo.
3.Zašto želite da radite ovde? – ukoliko ste se prethodno upoznali sa radom firme, odgovorite iskreno šta vas zanima u njenom radu i gde vidite sebe u njoj.
4.Koji su Vaši ciljevi? – nemojte se upuštati u priču o svojim ciljevi u narednih 10 godina, svedite priču na kratkoročne ciljeve i ako možete povežite neke sa dotičnom firmom.
5.Zašto ste napustili Vaš prethodni posao? – trudite se da ne govorite loše o prethodnom poslodavcu već da u kratkim crtama kažete razlog napuštanja posla.
6.Kad ste bili najzadovoljniji na svom poslu? – ovde biste mogli da pričate o svojoj motivaciji, gde biste jasno predstavili šta vas je to na radnom mestu nekad nešto posebno motivisalo.
7.Koje biste veštine Vi doneli na ovaj posao, koje drugi kandidati ne poseduju? – nema potrebe da ponavljate podatke iz svoje biografije, pokušajte da zaista pronađete nešto što bi vas izdvojilo od ostalih kandidata.
8.Koje su tri pozitivne karakteristike koje bi Vaš bivši šef rekao za Vas? – ukoliko možete pozovite se na preporuke bivšeg šefa, nemojte se previše hvaliti.
9.Koliku početnu platu očekujete? – ovo je trik pitanje. Ako možete nemojte prvi spominjati platu, ali ukoliko Vas to poslodavac pita, prethodno se informišite koliko se takvo radno mesto plaća.
10.Koje su Vaše ključne osobine? – počnite od osobina koje zahteva dato radno mesto.

Poslodavac vas na kraju intervjua može pitati da li vi imate neko pitanje, evo predloga šta biste vi njega mogli da pitate: Da li je moguće promeniti funkcije? Da li vaša poslovna politika ohrabruje takve promene? Da li šaljete vaše menadžere na posebne kurseve radi usavršavanja? Koliko često ću biti premeštan s jednog posla na drugi? Razumeo sam da Vaša firma ima poseban sistem nagrađivanja. Da li ću imati priliku da koristim strani jezik? Da li ću raditi u timu i da li će u timu biti i drugih mladih diplomaca? Možete li mi reći tajnu uspeha vaše kompanije? Da li postoji mogućnost rada u inostranstvu?

Nekoliko saveta kako sebi a obezbedite intervju

Objavljeno četvrtak, 23 oktobar 2014

1. Uspostavite kontakt pre slanja CV-ja


Osim ako ne odgovarate na oglas na kojem piše da nema kontaktiranja telefonom, pokušajte da uspostavite kontakti sa osobom koja je zadužena za zapošljavanje u toj firmi, pre nego što pošaljete vaš CV. Čak i ako ne znate ime osobe koja obavlja selekciju, možete da pokušate da se informišete ili od zaposlenih u firmi ili na internetu. Kada nabavite broj telefona osobe, budite kratki. Svrha poziva je da pokažete vaše interesovanje za radno mesto i da možete da doprinesete timu. Uvežbajte način prezentovanja vaših kvalifikacija i način na koji možete da doprinesete daljem radu firme. Neka akcenat bude na firmi, a ne na vama.


2. Završite svoje propratno pismo sa tim da ćete pratiti obaveštenja 


U vašem propratnom pismu napišite nešto poput „U narednim danima pratiću obaveštenja o potencijalnom zakazivanju intervjua, budite slobodni da me kontaktirate, ukoliko bude bilo potrebe. Moj broj telefona je:_____”. Ukoliko kažete da ćete pratiti obaveštenja, to i uradite.


3. Aktivno pratite obaveštenja 


Aktivno pratite obaveštenja u narednih tri do pet nedelja. Raspitajte se o rezultatima konkursa putem telefona ili mejla, izuzev ukoliko u oglasu nije naglašeno da kontaktiranje nije dozvoljeno.
Kada pozovete poslodavca, pokušajte da počnete razgovor sa nečim poput: „Dobar dan, zovem se ____________ i poslao sam vam svoj CV. Veoma sam zainteresovan za mogućnost zapošljavanja u vašoj kompaniji i samo želim da dođem do saznanja na koji način mogu da doprinesem vašem poslovanju…”.
Ukoliko se javljate putem mejla, vaša poruka bi trebala da bude sažeta. Evo jednog primera:
„Poštovani,
Nedavno sam konkurisao za posao__________ u vašoj kompaniji, i samo želim da se uverim da ste primili moj CV. Moje radno iskustvo u _________________, _______________________ i ____________________ čini me dobrim kandidatom za ovaj posao, za koji sam veoma zainteresovan. Spreman sam da odgovorim na sva vaša pitanja, ukoliko ih budete imali. Možete me kontaktirati na _____________. Hvala vam na izdvojenom vremenu.
Srdačan pozdrav,
_________________“


4. Vaš poziv treba da ima svrhu 


Ukoliko je prošlo nekoliko nedelja nakon što ste prvi put kontaktirali poslodavca, a niste dobili nikakav odgovor, pokušajte još jednom. Svrha vašeg poziva, može biti da saznate da li je vreme pozivanja na intervju već isteklo ili da ostavite drugi broj telefona ukoliko ćete biti odsutni. Kao i uvek, budite profesionalni i puni poštovanja.


5. Čuvajte sve informacije koje ste prikupili u vezi sa poslom


Biće vam lakše da stupite u kontakt sa poslodavcem ukoliko ste prethodno sačuvali listu kontakata svih kompanija u kojima ste konkurisali za posao. Vaša lista bi trebala da sadrži kopiju oglasa, ukoliko je uklonjen sa sajta, imajte poseban folder sa vašim CV-jem, propratnim i motivacionim pismom, datumima kontakta, imenima menadžera i sumiranim informacijama koje ste prikupili tokom dosadašnjeg perioda.


6. Ne budite naporni 


Ne kontaktirajte poslodavca previše često, izuzev ukoliko smatrate da umete vešto da napravite razliku između upornosti i toga da postanete naporni. Ukoliko ne umete da napravite tu razliku, pokušajte da ograničite broj poziva na tri do četiri puta. Ne gubite nadu ako vaš trud ne daje željene rezultate, morate biti uporni i strpljivi.

100 potencijalnih pitanja na intervjuu

Objavljeno četvrtak, 23 oktobar 2014

 

Osnovna pitanja:

•Recite nam nešto o sebi.
•Koje su Vaše vrline?
•Koje su Vaše mane?
•Zašto želite ovaj posao?
•Gde vidite sebe za 5 godina?
•Šta je za Vas idealna kompanija?
•Šta Vas je zainteresovalo u vezi sa ovom kompanijom?
•Zašto bismo baš Vas trebali da zaposlimo?
•Šta ste najmanje voleli da radite na prethodnom poslu?
•Na kojoj poziciji ste bili najzadovoljniji?
•Šta možete da nam ponudite, što drugi kandidati ne mogu?
•Koja su bila Vaša zaduženja na prethodnom poslu?
•Zašto ste napustili prethodni posao?
•Šta znate o našoj kompaniji?
•Koliko znate o ovoj vrsti posla?
•Da li imate neko pitanje za nas?


Situaciona pitanja:

•Na kom projektu ste poslednje radili i kakve ste rezultate postigli?
•Navedite primer, kada ste preuzimali poslove koji prevazilaze Vaše dužnosti?
•Možete li da se setite situacije u kojoj ste bili kritikovani na poslu.
•Da li ste ikada bili u timu u kojem se neki članovi nisu dovoljno zalagali? Da li ste pokušali da rešite tu situaciju? I kako?
•Da li ste bili u situaciji kada ste morali nekom da uputite kritiku? Kako ste tada postupili?
•Koja je Vaša najveća poslovana greška i šta ste iz nje naučili?
•Šta Vas nervira kod drugih ljudi i kako se sa tim nosite?
•Ako sam ja Vaš nadređeni i tražim Vam da uradite nešto sa čim se ne slažete, šta ćete učiniti?
•Koji Vam je bio najteži period u životu, i kako ste uspeli to da prevaziđete?
•Dajte nam primer kada ste uradili nešto pogrešno. Kako ste to podneli?
•Navedite primer kako ste rešil konflikte na poslu.
•Ukoliko saznate da Vaša kompanija radi nešto nezakonito, šta biste uradilii?
•Navedite primer kada ste imali zadatak koji Vam je bio pretežak, kako ste ga rešili?
•Koja je najvažnija odluka koju ste doneli u prethodne dve godine i kako ste je doneli?
•Opišite situaciju kada ste trebali da izađete na kraj sa više zadataka do kraja dana, a nije preciziran način na koji ćete sve to uspeti.


Pitanja o plati:

•Koliku platu želite?
•Kolika Vam je plata bila na prethodnim poslovima?
•Kada bismo Vam dali platu koju želite, a da Vi treba da osmislite posao za narednih godinu dana, kako bi to izgledalo?


Pitanja o razvoju karijere:

•U kom pravcu želite dalje da razvijate svoju karijeru?
•Šta očekujete da ćete postići u narednih godinu dana?
•Ukoliko dobijete ovaj posao, koje ciljeve želite da postignete?
•Kada bismo pitali Vašeg poslednjeg poslodavca za preporuku o Vama, šta mislite šta bi on rekao?


Pitanja vezana za radni odnos:

•Na koji način biste stekli poverenje ostalih članova tima?
•Koliko vremena bi Vam trebalo da se istaknete?
•Kako vidite svojih prvih 30 dana na ovom poslu?
•Ako budete primljeni na ovu poziciju, koja će biti Vaša poslovna strategija za prvih 90 dana?


Pitanja o Vašoj ličnosti:

•Kako biste opisali Vaš način rada?
•Šta bi za Vas bilo idealno radno okruženje?
•Da li Vam više prija formalno ili neformalno radno okruženje?
•Navedite primer neke strategije koju ste osmislili i sproveli u delo?
•Koje tehnike koristite da biste se bolje organizovali?
•Da morate da izaberete jedno, da li biste sebe pre okarakterisali kao detaljistu ili nekoga ko insistira na širini?
•Na koje svoje postignuće ste najponosniji?
•Ko je bio Vaš omiljeni poslodavac i zašto?
•Šta mislite o Vašem prethodnom šefu?
•Da li postoji neka osoba koja je presudno uticala na Vašu karijeru?
•Sa kojim tipom ljudi najlakše sarađujete i zašto?
•Na šta ste najviše ponosni?
•Šta volite da radite?
•Koji su Vaši životni snovi?
•Šta trenutno želite da postanete?
•Kakva je Vaša vizija budućnosti?
•Koje su tri dobre stvari koje bi Vaš bivši šef mogao da kaže o Vama?
•Šta bi negativno Vaš poslednji šef mogao da kaže o Vama?
•Kako bi Vas Vaši prijatelji opisali u tri reči?
•Koje su to tri pozitivne osobine koje smatrate da ne posedujete?
•Da ste Vi u poziciji da intervjuišete za ovaj posao, na kojim biste osobinama insistirali?
•Navedite pet svojih karakternih osobina?
•Ko je tokom Vaše karijere najviše uticao na Vas i kako?
•Koji je Vaš najveći strah?
•Zbog čega Vam je u životu najviše žao i zašto?
•Koja je, po vama, najvažnija stvar koju ste naučili u školi?
•Da li će Vam nedostajati Vaš prethodni posao?
•Koje je Vaše najveće postignuće u privatnom životu?
•Koje osobine, po Vama, treba da ima dobar, a koje loš lider?
•Da li mislite da se lidera treba plašiti ili ga voleti?
•Kako se osećate kada dobijete odgovor ne?
•Kako biste se osećali da radite za nekog ko zna manje nego Vi?
•Recite nam jednu stvar o sebi koju ne biste želeli da znamo?
•Koja je razlika između dobrog i izuzetnog?
•Koji automobil vozite?
•Kada biste mogli biti u bilo kom delu sveta u ovom trenutku, šta biste izabrali?
•Koju ste knjigu poslednju pročitali?
•Koje časopise čitate?
•Koji je najbolji film koji ste gledali u prethodnih godinu dana?
•Šta biste uradili kada biste dobili na lutriji?
•Ko su Vaši idoli?
•Kako se zabavljate?
•Šta radite u slobodno vreme?
•Koja je Vaša najlepša uspomena iz detinjstva?


Pitanja za razmišljanje:

•Koliko puta dnevno se kazaljke prekolope?
•Kako biste izmerili avion bez merdovina?
•Navedite nam deset načina kako biste koristili olovku, osim da njome pišete?
•Prodajte nam ovu olovku?
•Da možete da budete životinja, koju biste izabrali?
•Za šta služi paperje na teniskoj loptici?
•Kad biste mogli da imate neku moć superheroja, koju biste izabrali i zašto?
•Zatvorenih očiju, recite mi korak po korak kako da zavežem pertlu na cipeli?